


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 14.986 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 25 W |
| Height | 4.7 mm |
| Thickness | 4.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 3 A |
| Dropout Voltage | 2.3 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 25 W |
| Power Dissipation | 25 W |
| Max Output Current | 3 A |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 3 A |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 33 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 571
Distributors
pcbx
Unit Price$1.90742
Ext.Price$1.90742
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.90742 | $1.90742 |
| 10 | $1.61386 | $16.13860 |
| 25 | $1.47864 | $36.96600 |
| 50 | $1.35475 | $67.73750 |
| 100 | $1.24124 | $124.12400 |
| 300 | $1.13724 | $341.17200 |
| 500 | $1.04197 | $520.98500 |
